דברים לעצרת מוקיעי השחיתות בישראל

אבי דוידוביץ (12.1.2019)

מזה חודשים רבים מתאספים מדי כל מוצאי-שבת אזרחים מודאגים ברחבת תאטרון הבימה בתל-אביב ומוחים נגד גילויי השחיתות בישראל * לעצרת שהתקיימה אמש הוזמנתי לשאת דברים אותם אני מעלה כאן

חברה נורמלית לא צריכה להיות כל-כך מודאגת מעוד מושחת שנחשף – גם אם הוא ראש ממשלה – מושחתים היו ויהיו, לא מעט מהם הגיעו לבית הסוהר.

חברה נורמלית גם לא כל-כך צריכה להיות מודאגת מפרשיות שחיתות חמורות הנחשפות לעתים. שחיתות הייתה ותהיה.

מה שבאמת צריך להדאיג את מי שאכפת לו ממה שקורה סביבו, זו המציאות שציבור גדול במדינה לא רק אדיש לנעשה ברשויות השלטון בכלל, ולגילויי השחיתות בפרט; אלא אוהד – וגרוע מכך – תומך בנבחרי ציבור מושחתים, במקום לגנותם ולהוקיעם.

הכלה של שחיתות ותמיכה במושחתים, במקום הרחקתם ממשרות שלטוניות וציבוריות – היא מחלה חברתית ממארת, המתפשטת בגופה של אומה, לכלותה.

הנגע ההרסני הנקרא שחיתות ציבורית מתפשט בחברה לא רק בגלל המושחתים עצמם – אלא במידה רבה גם בגלל כל מי שמשלים עם כהונתם בשירות הציבורי ובהנהגת המדינה, ומצביע בעדם.

אני רוצה להמחיש את דברי במה שקרה בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות בעיר בה אני גר, העיר הרביעית בגודלה במדינה – ראשון לציון.

הרוב המוחלט של התושבים – 66%! מבעלי זכות הבחירה – לא בא לקלפי להצביע.

גם אם נפחית מאלו שלא באו להצביע את אלו שבאמת ובתמים לא יכלו להגיע לקלפי: אנשים שהיו בחו"ל, חולים וכיוצא באלה, עדיין נמצא שרוב התושבים הבגירים לא באו לבחור את ראש העירייה שלהם.

גבירותיי ורבותיי, שיהיה ברור, זו אדישות, שביחד עם גורמים נוספים, מאפשרת לשחיתות להתפתח ולהתפשט.

אבל, חמור מהאדישות הזו הוא המצב שאנשים בחרו בעד ראש עירייה שקופת שרצים בידיו – כפי שנקבע במפורש בדוח מבקר המדינה, וכפי שהתברר מהחשדות שהועלו נגדו על-ידי המשטרה כשנעצר לחקירה.

הסיפור של ראשון לציון הוא רק דוגמא למה שקורה במדינה שלנו: במקום להעיף הביתה נבחר ציבור שעננה כבדה של שחיתות מרחפת מעל ראשו, כבר בסיבוב הראשון, הוא עלה לסיבוב השני – אז למעלה מ- 47% מהבוחרים הצביעו בעדו. כפסע היה בינו ובין בחירתו שוב. הסתבר שידם של 33,768 בוחרים לא היססה להצביע בעד נבחר ציבור בעל קופת שרצים. וכך קרה גם ברשויות מקומיות אחרות בבחירות האלו, ובבחירות קודמות, וגם בְבחירות לכנסת.

הפרדוקס במציאות הזו היא שחלק גדול מאלו שבחרו ביודעין במועמדים שחשדות כבדים מרחפים מעל ראשם, מצקצקים בלשונם, וסופקים כפיהם בהלינם על השחיתות הפושה במדינה; ולמרות זאת בוחרים במושחתים, תוך שהם מתרצים את הצבעתם בכך שאין כמוהו, ואין בלתו, ואין לא מחליף, ושהוא הכי כשיר ובעל הניסיון לכהונה משאר המתמודדים, וחזקת החפות… וכיוצא באלה נימוקים חוצבי להבות.

המלחמה בשחיתות צריכה לבוא גם מלמטה. אם רוב הציבור לא יוקיע את המושחתים, ולא יראה להם את הדרך הביתה, רק המשטרה והתביעה ובתי המשפט – בלי גיבוי נרחב מהציבור – לא יצליחו לצמצם את התופעה.

אותם מנהיגים מושחתים שמקבלים רוח גבית מצאן מרעיתם מרשים לעצמם גם לפגוע בשלטון החוק, להצר את צעדי רשויות האכיפה ולפגוע בלגיטימיות של פעולותיהן. וכך עלולה המדינה להתגלגל אל העולם השלישי.

כל מי שאכפת לו ממה שקורה במדינה אמור לחזק ולתמוך ברשויות האכיפה, שבדרך כלל ממלאות את יעודן בצורה טובה מאד – והראיה היא שורה של שרים ורוזנים שהגיעו לבית הסוהר: נשיא, ראש ממשלה, שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות, שועים בעלי כוח וממון, וראשי ארגוני פשיעה אימתניים.

האתגר של מי שחרד לגורל המדינה הוא להניע אזרחים ללכת להצביע – כל אחד על-פי השקפת עולמו, אמונתו והאינטרסים שלו – כיאה וכנאה למשחק הדמוקרטי – ובלבד שלא יצביע בעבור מועמדים בעלי טוהר מידות מפוקפק.

חייבים לנתץ את חומת האדישות החברתית שאזרחים רבים הקימו לעצמם. חייבים לנתץ מוסכמות חברתיות לפיהן רק הרשעה פלילית בעבירה עם קלון פוסלת אדם מלמלא משרה שלטונית, או מלכהן בשירות הציבורי.

מנהל תקין וטוהר מידות אינו נקבע אך ורק על פי אמות המידה של המשפט הפלילי. לא כל אדם הכשיר לכהונה הוא כשר לכהונה – ואי כשרות לכהונה פוסלת אדם מלמלא תפקיד ציבורי בדיוק כמו אי כשירות. כשירות וכשרות בכל הנוגע לכהונות שלטוניות וציבוריות חד הן, ומי שמנתק ביניהן – לוקה למרבה הצער באי הבנה יסודית של מהו שלטון החוק.

ומשפט לסיום – מי שתומך ביודעין במושחתים, בכדי להפיק מכך תועלת אישית – הוא מושחת בעצמו.

מחשבה אחת על “דברים לעצרת מוקיעי השחיתות בישראל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s