הראשון לציון – הרהורים על הסיבוב השני לבחירות לרשויות המקומיות

אבי דוידוביץ, 17.11.2018

הסתיים הסיבוב השני לבחירות לרשויות המקומיות והתפרסמו התוצאות הסופיות. בעירי ראשון לציון גבר רז קינסטליך על ראש העירייה המכהן דב צור.

ליאל אבן זוהר. זכתה בסיבוב הראשון ב- 19.3% מהקולות (20,128 מצביעים) שלא הספיקו להעלותה לסיבוב השני (התצלום מדף הפייסבוק שלה).

209,511 תושבים היו בעלי זכות בחירה. כלות הכול ראשל"צ היא העיר הרביעית בגודל האוכלוסיה בישראל. מתוכם רק 71,738 הצביעו שהם 34.2% מכלל בעלי זכות הבחירה. ניתן להניח כי כמה רבבות לא יכלו להגיע לקלפי – שוהים בחו"ל, רשומים פיקטיבית כתושבי העיר, חולים וקשישים תשושים וכד'. לפיכך נראה כי כ- 100,000 איש אדישים לסביבתם או מזלזלים בחיים הציבוריים. זהו שיעור לא מבוטל המלמד רבות על האזרחים והאזרחות בישראל הלכה למעשה.

דב צור נושא עמו קופת שרצים מקוממת. מבקר המדינה מתח ביקורת נוקבת על התנהלותו, והעובדות אשר נחשפו אגב מעצרו לפני חודשים אחדים מעלות ספק כבד בקשר לתקינות אורחותיו. למרות זאת ידם של 33,768 תושבים (47,4% מהבוחרים) לא רעדה כאשר הם שלשלו לקלפי את הפתק הצהוב הנושא את שמו. ייתכן וחלק ניכר מהם אכלו ואוכלים מכף ידו. ייתכן וחלק מהם סבור כי אין בלתו מלכהן כראש העירייה. כך או כך, הצבעתם הייתה 100% בעד השחיתות.

רק 3,757 פתקים צהובים הפרידו בינו ובין יריבו רז קינסטליך שזכה ב- 52,6% מהקולות וביניהם הקול שלי. הצבעתי הייתה יותר הצבעת נגד לצור מאשר בעד לקינסטליך, שניצח "על הקשקש" – עובדה מעציבה שלעצמה ומעצימה את הגינוי לאלו שיכלו להגיע לקלפי ולא באו, ולאלו שבחרו להנציח את השחיתות בעיר.

לא בחרתי בעד קינסטליך בסיבוב הראשון. בחרתי בעד מועמדת שסברתי שהיא הראויה מכולם לנהל את העיר הזו. קיוותי לראות עוד אישה עומדת בראש רשות מקומית. התנהלותה האחראית לקראת הסיבוב השני ובעיקרה ההסכם הקואליציוני שכרתה עם קינסטליך חיזקה את בחירתי.

בשולי הדברים חשוב להפנות תשומת הלב לעובדה נוספת. בישראל פועלות 245 רשויות מקומיות – לא פחות. כשמדברים על סדרי עדיפויות לאומיות ויעילותו של השלטון המקומי ברור שמניין זה עומד בסתירה לכל הגיון בריא בעניין. אבל עם שיעור כזה של בעלי זכות הצבעה לא אחראיים, אין לצפות לשינוי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s