זיכויו של העבריין אלישע חייבטוב מהרצח של שי אדרי ז"ל

אבי דוידוביץ (‏5.8.2018)

המידע שנמסר לציבור על-ידי התקשורת על הזיכוי בפרשת שוד ורצח בשנת 2002 היה חלקי ומוטה

העיתון ידיעות אחרונות פרסם ביום 3.8.18 כתבה על הזיכוי של אלישע חייבטוב מהרצח של שי אדרי ז"ל תחת הכותרת "זיכוי מאוחר – בית המשפט העליון זיכה אדם מרצח אחרי 12 שנות מאסר בגלל ליקוים בחקירה". המידע שמסר העיתון לקוראיו בכתבה כלל את הפרטים הבאים: לאחר שריצה 12 שנות מאסר זיכה אתמול בית המשפט העליון את חייבטוב, שהורשע ברצח שי אדרי ז"ל במהלך ניסיון שוד בשנת 2002. השופטים פסלו את הודאתו של חייבטוב בפני מדובב כי ביצע המעשה. פסקא שלמה בכתבה מתייחסת לפסילת ההודאה ונימוקיה. בפסקא שלאחריה ניתנת כרוניקה קצרה של העניינים ובעיקרה כי בשנת 2007 היינו חמש שנים אחרי הרצח, נפתח התיק מחדש והמקרה פוענח. חייבטוב ואדם נוסף נעצרו ובמהלך מעצרו התוודה חייבטוב בפני מדובב וסיפר לו פרטים מוכמנים מהרצח. בשנת 2011 הוא הורשע ברצח. במשפטו הוא סירב להעיד. בפסקא הבאה מובאים דברי ביהמ"ש העליון בעניין הפגמים החמורים שנפלו בהפעלת המדובב. אחר כך מדווח העיתון על שמחתם של חייבטוב, קרוב משפחתו ועורכי דינו לצד תצלום גדול של חייבטוב  המחבק את בתו בעת יציאתו מהכלא. בפסקא האחרונה מביא  העיתון את תגובת הפרקליטות לזיכוי כי הוא "בגלל פגמים בחקירת המשטרה ופגיעה בזכות ההיוועצות עם עורך-דין. מאז נעשה שינוי מהותי בהפעלת מדובבים וכיום ישנם נהלים ברורים". בצד הכתבה הודפסה בוקסה עם תגובת אחיו של הנרצח על פסק הדין ה"הזוי" כלשונו ועל אכזבתו מהפרקליטות כי איש לא דיבר איתם והסביר להם מה ההשלכות של ההחלטה.

שי אדרי ז"ל בן 34 במותו (התצלום מתוך הכתבה)

אז מה למדו הקוראים מהכתבה הזו? הם למדו כי שי אדרי ז"ל, קופאי במועדון סנוקר בשדרות, נרצח ביוני 2002 במהלך ניסיון לשוד. תיק החקירה נסגר ונפתח כעבור חמש שנים, בשנת 2007, כאשר לקורא ניתן רק לנחש מדוע וכיצד נפתח התיק מחדש ואיך "פוענח" המקרה. הקוראי למד כי חייבטוב נעצר עם אדם נוסף שלא נמסר מה עלה בגורלו, ולבסוף הוא הורשע באשמת רצח בביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע כעבור 4 שנים, בשנת 2011. הקורא מבין כי הוא הורשע אך ורק באשמת הרצח של שי אדרי, וככל הנראה באף לא עבירה אחרת – לרבות ניסיון השוד. סביר להניח כי הקורא נותר נבוך למקרא דבריו של דני אדרי – אחיו של הנרצח –  כי "אף אחד לא אמר שהוא לא הרוצח". עם זאת הקורא עלול לחוש מורת רוח כלפי הפרקליטות על כי אף לא נציג אחד מטעמה ישב עם המשפחה והסביר להם את פסק הדין.

אז בשורה התחתונה – מה הבינו הקוראים מהכתבה? מן הסתם התשובה לשאלה תלויה באוריינטציה של הקורא – אלו שמבקרים את המשטרה חדשים לבקרים ימצאו בכתבה הוכחה נוספת לדעתם כי המשטרה תופרת תיקים לחפים מפשע, והנה עוד אזרח תמים נפל קורבן למערכת אכיפה איומה ונוראה.

העובדות שהעיתון לא סיפר לקוראיו

העיתון סיפק לקוראיו רק חצי מן האמת שבמידה רבה היא אינה 50% מן העובדות אלא היא מעין ראי מעוות של המציאות. נקדים ונאמר כי הזיכוי הוא אכן מהדהד ולא בכדי בחר בו השופט אורי שוהם להקריאו ביום פרישתו מבית המשפט העליון. הפגמים שנפלו בהפעלת המדובב ומניעת הפגישה עם עורך הדין הם ליקויים מקצועיים ואתיים חמורים ובעטיים – ואך ורק בעטיים – יצא חייבטוב לחופשי. עתה נעבור לעובדות במלואן כפי שעולות מפסק הדין (ע"פ 2868/13).

חייבטוב הוא עבריין בעל עבר פלילי עשיר בעיקר בעבירות של סחר בסמים והוא ריצה תקופות מאסר רבות וממושכות במהלך חייו.

החקירה שנפתחה לאחר אירוע השוד והרצח במועדון ביום 19.6.2002 והובילה למבוי סתום. במאמר מוסגר יובהר כי מדובר בשוד ולא בניסיון לשוד כפי שנאמר בכתבה. זמן קצר לאחר האירוע וללא כל קשר אליו, הורשע חייבטוב בהצתת הבית בו התגוררה אשתו וששת ילדיו ונדון ל-5 שנות מאסר. בשנת 2003, כשלוש שנים לאחר הרצח במועדון, כשחייבטוב נתון במאסר על הצתת הבית, התקבל מידע מודיעיני אצל קצין המודיעין של כלא "דקל" המייחס את השוד והרצח לחייבטוב ולאדם נוסף משדרות המכונה "ממוקה". המשטרה פתחה בחקירה סמויה נגד ממוקה אך הוא נהרג בתאונת דרכים בנובמבר 2005. לפיכך התמקדה החקירה הסמויה בחייבטוב. בינואר 2006 נחתם הסכם עם המדובב שתוקן כעבור ארבעה ימים באופן שסכום התגמול עבור המדובב הוגדל. בו ביום הועבר חייבטוב מבית הסוהר לתא המעצר בתחנת שדרות וכך הופגש ביום 26.1.2006 עם המדובב. כעבור כעשרה ימים התוודה חייבטוב בפני המדובב על כי ביצע את השוד והרצח יחד עם ממוקה.

נגד חייבטוב הוגש כתב אישום בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע. כל העניינים הנוגעים להפעלת המדובב ולמניעת המפגש עם עורך הדין הועלו במהלך המשפט אך בית המשפט החליט מטעמים שנומקו ואין כאן המקום להרחיב בעניין להרשיע את חייבטוב באפריל 2011 ברצח של שי אדרי ז"ל וכן בקשירת קשר לבצע פשע, ובשוד בהקשר למה שהתרחש במועדון הסנוקר. בנוסף לכך הוא הורשע בהדחה בחקירה ושיבוש מהלכי משפט על כי בהיותו נתון במעצר בחקירת הרצח פעל לתאם לעצמו אליבי ולתאם עדויות. כמו-כן הוא הורשע בעבירה נוספת שאינה קשורה לרצח של אדרי – הפרת הוראה חוקית בעניין צו הרחקה שהוציאה נגדו אשתו.

הדיונים בערעור בבית המשפט העליון החלו בראשית שנת 2016 ופסק הדין ניתן כאמור ביום 3.8.18 במהלך טקס הפרידה מהשופט אורי שוהם אשר כתב את ההחלטה, ועיקרה היא כי  ההודיה בפני המדובב, שהייתה הראיה המרכזית לעניין השוד והרצח, נפסלה על ידי השופטים בראש ובראשונה בגלל הפרת זכות ההיוועצות. לפיכך חייבטוב זוכה מאשמות אלו. לגבי האישומים האחרים – בעניין הפרת הצו ושיבושי החקירה, הוחלט בבית המשפט העליון כי בשל כך ייגזרו עליו 4 שנות מאסר מהם 3 שנים לריצוי בפועל שיתחילו מהיום בו יסיים לרצות את 5 שנות המאסר על ההצתה, היינו משנת 2007 ירצה 3 שנים נוספות עד שנת 2010. זוכרים את הכותרת על הזיכוי מרצח אחרי 12 שנות מאסר? הנה חשבון פשוט שלעיתון קשה לחשב – מניין השנים בהם ריצה עונש שנמחק הוא 8 שנים ולא 12. הגם שאין להקל ראש בשמונה שנות מאסר ובכל זאת ההבדל בין 12 ל-8 אינו בטל בשישים.

אין להתעלם מליקויי החקירה שנתגלו בתיק זה ולתוצאתם המשפטית, אך מי שביקש לקבל מהעיתון דיווח מקיף ואמין על הפרשה – לא קיבל

בשולי הדברים כמה הערות. ראשית על טענתו של דני אדרי על כי איש מהפרקליטות לא בא להסביר למשפחה את פסק הדין. פסק הדין ניתן ביום חמישי וביום שישי בבוקר יצאה הכתבה הנדונה. גם אם היה זה מתפקידה של הפרקליטות להסביר לבני משפחת הקורבן את תוצאות הדיון, הרי אין ספק שלא היה סיפק בידם ללמוד את פסק הדין ולזמן את המשפחה לפגישה מסודרת בעניין. למותר לציין כי ככל הנראה לא התבקשה תגובת הפרקליטות על טענה זו. עם זאת נראה כי דני אדרי היטיב להבין את פסק הדין המשתרע על 100 עמודים – בשום מקום בו לא נאמר כי חייבטוב אינו הרוצח. אינני סבור כי לאחר הזיכוי ימונה צוות חקירה נוסף לחפש את הרצוח של שי אדרי ז"ל. בסופו של דבר אנו מעדיפים כי יזוכו עשרה אשמים על-פני הרשעתו של חף מפשע אחד.

מחשבה אחת על “זיכויו של העבריין אלישע חייבטוב מהרצח של שי אדרי ז"ל

  1. אבי חבר יקר, אכן מניין שנות "הישיבה" הוא 8 ולא 12. יום אחד מיותר מספיק כדי להרעיד את אמות הסיפים.
    בכתבה הוצג סרט וידאו, בו המדובב משתמש ומשדל את המזוכה להשתמש בסמים. (לא קלים)
    אין ספק שאילולי "ההודעה" בפני המדובב, הוא לא היה מורשע ויושב 8 שנים. האם 8 שנים אינם "דבר חמור"?
    האם המשטרה והפרקליטות מצווים עתה ללמוד ולהסיק מסקנות ואולי אישיות?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s