ניצב יורם הלוי והצד בו מרוחה החמאה על הלחם

אבי דוידוביץ (18.5.2018)

 

ביממה האחרונה התפרסם בכלי התקשורת כי המפכ"ל אלשיך הלין בפני מי שהלין על כי ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים, חותר תחתיו ומקיים קשר ישיר וחשאי עם ראש הממשלה, ככל הנראה על-מנת להבטיח את מינויו לתפקיד המפכ"ל ה- 19 של משטרת-ישראל. אינני יודע מה האמת, אך אוכל לקבוע כי בכל עניין בו יהיו גרסאות סותרות בין המפכ"ל אלשיך לניצב הלוי – ואם לא תהינה ראיות על פיהן ניתן להעריך מי דובר אמת, ויהיה צורך להכריע בשאלה מי דובר אמת – הרי על סמך הביוגרפיה של שני האישים האלו ואישיותם אין לי ספק שאלשיך הוא דובר האמת. יתרה מזאת, בכל שאלה של אמינות, יושרה וערכים אלשיך נמצא במקום גבוה בהרבה מניצב הלוי, ויש להדגיש באותיות קידוש לבנה את המילה "בהרבה".

ידיעות אחרונות, 18.5.2018, עמ' 1.

הכשלת המינוי של ניצב בנצי סאו

כאשר חה"כ גלעד ארדן נכנס לתפקיד השר לבט"פ במאי 2015 הוא התכוון ככל הנראה למנות את ניצב בנצי סאו למפכ"ל ה- 18 של משטרת-ישראל. ברקע לכוונה היה מינויו של בנצי סאו לממלא מקום הסמפכ"ל בנוסף על תפקידו כממ"ז תל-אביב בינואר 2015, בעקבות פיטוריו של הסמפ"ל ניסים מור שנחשד בהטרדה מינית. כשסיים המפכ"ל ה-17 יוחנן דנינו את כהונתו ב- 30.6.15, סאו התמנה למ"מ המפכ"ל והוכרז כמועמד להתמנות למפכ"ל ה-18. שני ניצבים נוספים הוכרזו כמועמדים לכהונה – ניצב יורם הלוי, שהיה אז ממ"ז דרום, וניצב זוהר דביר, שהיה ממ"ז צפון. שורה של גורמים הביאו לשינוי בעמדתו של ארדן באשר למיהות המפכ"ל, והביאוהו להחלטה למנות אדם שלא שירת במשטרה. לניצבים הלוי ודביר אצה הדרך. אפשר וטובת הארגון, ערך הרעות והדוגמא האישית נסוגו מפני תאוות השררה. דומה כי התמקדותם בקידומם האישי מנעה מהם מלהבין את המציאות העגומה בכל הנוגע לתדמיתה של המשטרה ולציפייה של הציבור ליצור שינוי בארגון על-ידי הבאת מפכ"ל מבחוץ. ציפייה מוטעית מיסודה אבל מכריעה. במקום לעמוד לצידו של בנצי סאו ולהתייצב מאחורי הארגון, הם המשיכו בהתמודדות הפתטית. ניתן לומר בברור כי אם היו שניהם מסירים את מועמדותם ותומכים במינויו של בנצי סאו, הוא היה היום המפכ"ל והתהליך המביש – שבעיקרו מועמדותו של גל הירש – היה נמנע. לכל מי שפקפק בכשירותו של בנצי סאו לכהן כמפכ"ל הגיע חודש אוקטובר 2015 "האדום" והראה כיצד האיש הנהיג את הארגון באחת משעותיו הקשות – בקור רוח, באומץ לב ובנחישות רבה. לא זו אף זו, הממלכתיות שגילה כאשר נודע לו שלא יהיה המפכ"ל ונאות להמשיך כממלא מקום ולקיים חפיפה מסודרת – מעידה על אישיות ערכית למופת. יורם הלוי לעומת זאת התגלה שוב כאדם המסמן מטרות גבוה ורחוק מבלי שרואה ממטר ערכים ואתיקה.

הפארסה בלהב 433

בתחילת ינואר 2009 קודם יורם הלוי לדרגת ניצב על תקן ראש להב 433 אך המשיך להחזיק במינוי כמפקד הימ"מ. הממונה עליו כראש להב 433 היה ראש האגף לחקירות ולמודיעין ניצב יואב סגלוביץ. ניתן לומר על דרך המליצה כי הידע של סגלוביץ בלוחמה בטרור היה פחות או יותר שווה לידע של הלוי בחקירות. פער זה, בנוסף להבדלים האישיותיים בין השניים והקונפליקט המובנה בהתקיים ממונה ופקוד שניהם בדרגת ניצב ושניהם חברי סגל הפיקוד הכללי של הארגון, הוביל תוך חודשים ספורים לקרע עמוק ביניהם, שכמעט והוביל לפגיעה של ממש בתפקוד להב 433. היה הכרח דחוף להזיז את הלוי לתפקיד איזוטרי של ראש אגף קהילה ומשטרה. על יושרתו ומקצועיותו של סגלוביץ יעידו גם כל השנים בהם המשיך לכהן בתפקיד ראש האגף לחקירות ולמודיעין עד שפרש ממשטרת ישראל ביולי 2013.

המגנטיות למוקדי הכוח

פרשת המגנומטרים בהר הבית משמשת כאינדיקציה נוספת לאישיותו של יורם הלוי. כזכור ביום 14.7.2017 התבצע פיגוע רצחני מהר הבית במהלכו נורו למוות בידי מחבלים שיצאו מהמתחם שני שוטרים שעמדו על משמרתם – הרס"מים האיל סתאוי וכמיל שנאן. ההר נסגר והאדמה געשה. הממשלה בהחלטה תמוהה החליטה שלושה ימים אחרי הפיגוע לפתוח את ההר בתנאי ויוצבו בו מגנומטרים. הצבת המגנומטרים הובילה לגל של מהומות עד כי הממשלה נאלצה להתקפל מהחלטתה הנואלת וביום 25.7.17 הוסרו המגנומטרים. כל המומחים לאבטחה ולקיום הסדר הציבורי בהר הבית יודעים כי הצבת המגנומטרים בהר הבית לא רק שאינה יעילה – אלא היא אפילו מהווה אבן נגף להתנהלות ההר על מי מנוחות עד כמה שניתן. ההחלטה להציבם הייתה פופוליסטית אם לא היסטרית. רוב תפקידו של ניצב הלוי בארגון היו סביב הר הבית – מפקד יחידת 33 של מחוז ירושלים "הגדעונים", מפקד ימ"ר מחוז ירושלים, מפקד מרחב דוד האחראי ישירות על העיר העתיקה, ומפקד מג"ב ירושלים. לפיכך ניתן לקבוע כי הוא ידע היטב את המכשול שבהצבת מגנומטרים באתר הרגיש והמורכב הזה. ככל הנראה הלוי, היודע לזהות מרחוק איפה מרוחה החמאה על פת הלחם, העדיף לרצות את נתניהו מאשר לעמוד כצוק איתן כמפקד מחוז מקצוען ולהתנגד להחלטה האוילית ההיא.

יורם הלוי הוא לוחם אמיץ ומפקד עתיר זכויות שמילא שורה ארוכה של תפקידי ליבה בארגון, עם זאת הוא קצין שעננה מעיקה מרחפת על יושרתו המקצועית ועל יכולתו לעמוד כשומר סף של שלטון החוק במדינה. אפשר והלוי כשיר למלא את תפקיד המפכ"ל, אך ככל הנראה הוא אינו כָּשֵׁר לכך.

2 מחשבות על “ניצב יורם הלוי והצד בו מרוחה החמאה על הלחם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s