משיאי שתים-עשרה המשואות שלי

אבי דוידוביץ (16.4.2018)

פתיחת חגיגות העצמאות ה-40 למדינת ישראל בהר הרצל בירושלים (1988). הגב' מרסל ניניו, משיאה המשואה (התצלום מאוסף התצלומים הלאומי).

לאורך השנים נעשה טקס השאת המשואות בפתיחת חגיגות יום העצמאות לאירוע מרשים ומרגש. בדרך כלל משיאי המשואה היו אישי מופת בעלי שיעור קומה, שסימלו ערכים מרכזיים בחברה הישראלית. השאת המשואה נעשתה גם דרך להודות להם על עשייתם ותרומתם למדינה. השנה, שנת ה- 70 למדינה, הוטל צל עגמומי על ממלכתיותו של הטקס. לרגל יובל ה-70 לישראל, בחרתי להציע סדרה של ישראלים שישיאו את 12 המשואות הפרטיות שלי, מרביתם מוכרים לי באופן אישי. בחירתם היא סובייקטיבית לחלוטין.

משואה 1 – אמי זלמה דוידוביץ, בתם של שרה ואברהם שבתאי, ילידת סופיה בירת בולגריה בשנת 1929, שתדליק את המשואה הערטילאית שלי להנצחת הצלת יהודי בולגריה בזמן השואה ולכבוד עלייתם ארצה. הרכבות שהגיעו לאסוף את 50,000 יהודי בולגריה למחנות ההשמדה בפולין יצאו ריקות. לא הייתה אף לא מדינה אחת שהייתה תחת שלטון הצורר הנאצי, לא באירופה ולא בצפון אפריקה, שראשיה עמדו כחומה בצורה ומנעו את השמדת כל נתיניה היהודים. אומנם נגזר על יהודי בולגריה גזרות שונות ובעיקרן לעזוב את בתיהם ולעבור לערי שדה באזור הדנובה כחלק מתכנית עתידית לשלחם למחנות ההשמדה – תוכנית שמעולם לא התממשה. לא זו אף זו, כאשר ניכנס הצבא האדום לבולגריה והיהודים הורשו לחזור לבתיהם, כל משפחה חזרה לביתה ללא שום קושי או מכשול. רבים מהם התקבלו בחמימות ובאהדה – שלא כמו במקומות אחרים שלא היה לשורדים לאן לחזור או במקרים קיצוניים אף נטבחו בשובם. מיד לאחר הקמת המדינה, עלו לארץ כמעט כל היהודים. כמעט ולא הייתה נשירה וירידה – לא מהדור הראשון וגם לא מהדור השני – עובדה שאין דומה לה באף לא גלות אחרת. הבולגרים עברו את כל תלאות העליה, די.די. טי; מחנות עולים, עוני ומחסור. את הכל קיבלו באהבה ובהבנה. עבדו לפרנסתם ככל שיכלו והשתלבו לעילא ולעילא במדינה הצעירה שאך נולדה.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד חסידי אומות העולם, לכבוד דנמרק ובולגריה שכל אחת מהן הצילה את יהודיה בדרכה שלה, ולכבוד מפעל העליה לארץ, שאין לו אח ורע בעמים.

משואה 2 – רופא הילדים פרופ' מתי ברקוביץ. את ד"ר ברקוביץ הכרנו כשעוד היה מתמחה צעיר באסף הרופא, עת טיפל בבבתנו לירז הפעוטה, לפני כ- 30 שנה, והיה הראשון לאבחן במה היא חולה. לאחר מכן נעשה רופא הילדים שלנו במסגרת קופת החולים הכללית. מאז פנינו אליו בכל עת מצוקה. לימים אף את נכדתנו הבאנו לבדיקתו. בעיני פרופ' ברקוביץ הוא המופת לרופא בשירות הציבורי. נעים הליכות, מסביר פנים, יסודי ומסור לכל ובאותה מידה – לעני ולעשיר, לעמך ולשוע.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד הרופאים והצוות הרפואי בשירות הציבורי בישראל, שרבים מהם עושים כמיטב יכולתם לנוכח המשאבים המוגבלים העומדים לרשותם ולנוכח קהל מורכב. למען שינוי בסדר העדיפות הלאומי גם לטובת מערכת הבריאות הציבורית.

משואה 3 – חברי יחיאל שוימר. בעיני "חיליק" הוא הפניקס – עוף החול האגדי – שקם על רגליו ופורס כנפיים מאפס וממכות קשות מנשוא. המכה הנוראה מכולן הייתה כשגילי בתו בת ה- 16 נהרגה בתאונת דרכים, כשחצתה כביש ראשי בדרך הביתה ממדורת ל"ג בעומר. היום כבר הציבו במקום גשר עילי להולכי רגל. למרות כל המכות וזו הכואבת מכולן, הצליח חיליק, בכישרון רב, ביוזמה אדירה ובהתמדה אין קץ, להקים חווה חקלאית ימית לגידול דגי מאכל, מול אשדוד בלב ים, הגדולה מסוגה בעולם. זהו פרויקט שישרת את האנושות כולה, לנוכח מקורות המזון המדלדלים, וממנו באים ללמוד מומחים בתחום מכל קצוות תבל.

משואה ערטילאית זו עולה להאיר עיני הכל כי אחת הדרכים האפקטיביות למניעת תאונות דרכים היא השקעה בתשתיות התעבורתיות, ולכבוד היזמות לפיתוח חקלאות לטובת הדורות הבאים.

משואה 4 – המורות לפילאטיס שלי פטריסיה קוסלבסקי ובילי אלג'ם כהן. הגעתי לסטודיו של פטריסיה לפני כ- 5 שנים, עם גב שבור אחרי שניסיתי כל טיפול אפשרי. בתוך פרק זמן של חודשים ספורים נושעתי – חזרתי לעשות כל פעילות שחפצתי והתקפי הגב התפוס נעלמו, הביטחון העצמי חזר יחד עם דרגות החופש לבצע כל תנועה רצויה. ככלות הכול נפש בריאה בגוף בריא.

משואה ערטילאית זו עולה לטובת העמקת תודעת הפעילות הגופנית הנכונה והמותאמת לכל אדם ולכבוד תרבות ספורטיבית נקייה מכל רבב ומשגשגת.

משואה 5 – המפכ"ל ה-12 של משטרת ישראל רב-ניצב (בדימוס) אסף חפץ. אסף הוא איש גיבור חייל שהחל את דרכו בצנחנים, הגיע לפקד על הימ"מ ומיצב את היחידה כאחת היחידות הטובות בעולם ללחימה בטרור. לאחר שמילא שורה של תפקידי ליבה במשטרה התמנה לתפקיד המפכ"ל, אותו מילא מכס האסטרטג. כאחד משומרי הסף על שלטון החוק במדינה, נדרש אסף לא אחת להתעמת עם הדרג הפוליטי שמעליו על מנת להגן על טוהר אכיפת החוק בישראל. אסף עשה זאת בנאמנות, בחכמה ובאומץ.

משואה ערטילאית זו עולה לביצור רשויות האכיפה המדינה, לכבוד כל האנשים הטובים העוסקים במלאכה ביושרה ובמקצועיות ולאות תודה והוקרה על מאמציהם.

משואה 6 – הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל, רב-אלוף גדי אייזנקוט. גדי אייזנקוט הגיע לכהונה הרמה בדרך מופתית מעוררת כבוד. הוא הסיר מועמדותו לכהונת הרמטכ"ל לטובת בני גנץ. זו אינה רק צניעות, זו גם רעות – ובראש ובראשונה אחריות כלפי הארגון והמדינה – מידות המצויות אך אצל מעטים מאלו הרצים לכורסת הקברניט בארגונם. אייזנקוט גם נאלץ להתמודד עם צונאמי ערכי שאיים להרוס את פני המדינה כולה. הוא עשה כן באומץ רב, תוך שהוא נאמן לערכי יסוד אנושיים ולאומיים, והוכיח כי ניתן להילחם בגבורה ולחתור לניצחון על האויב, ושמירה על צלם האנוש אינה מכרסמת ביכולות אלו ואינה עומדת בסתירה להן – אלא נהפוך הוא – היא אך מעצימה את כוחו ועוצמתו של הלוחם והצבא.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד כל הלוחמים בארגוני הביטחון במדינה, המחרפים את נפשם בהגנה על המולדת.

משואה 7 – ידידיי רחל ושי אזולאי. ילדותם של רחל ושי לא הייתה סוגה בשושנים ולמרות זאת הם פילסו את דרכם לחיים בכבוד, תוך שהם רוכשים השכלה ומקצוע ומקימים בית ומשפחה לתפארת. לימים נולד גם הבן רון שעד מהרה התברר שהוא יהיה בעל צרכים מיוחדים וחסר ישע מוחלט לכל ימי חייו. רון גדל בחיק משפחה מסורה ואוהבת, זוכה לכל טיפול וסיעוד הנדרשים לו באורח מופתי. משתתף בכל אירועי משפחתי וחברתי כאחד מבני המשפחה – כשווה בין שווים.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד כל החוליות החלשות בחברה המעידות אך על מידת חוסנה הרוחני, ולכבוד כל המטפלים המסורים בחסרי הישע ובכלל זה אוכלוסיית הקשישים. הם – המשמשים בעבודת הקודש – הם הבבואה הנאמנה של המדינה.

משואה 8הנזיר אוליביה וזהבה גלאון. הנזיר הנוצרי-צרפתי בעל האזרחות הישראלית אוליביה, החי במנזר הבנדיקטני באבו-גוש וחברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון בחרו להתמסר לשליחות פנימית שבעבע בהם – גם במחיר אישי – ובעיקרה אהבת האדם, סובלנות כלפי כל אדם באשר הוא אדם, ורדיפה חסרת פשרות אחרי הצדק החברתי.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד מגיני הדמוקרטיה והפרלמנטריזים הראוי, למען חופש הדת והחופש מהדת, ולכבוד הלוחמים למען זכויות האדם.

משואה 9 – פרופ' שלמה גיורא שוהם. קצרה היריעה מלתאר את תולדות חייו של פרופ' שלמה גיורא שוהם, וייאמר רק שהיה בין מגיני כפר עציון ועם נפילת הגוש הלך לשבי הירדני. שימש כקצין בכיר בצה"ל, שירת בפרקליטות המדינה, היה בין מקימי לימודי הקרימינולוגיה בארץ והיה הראשון לקבל את פרס ישראלי בקרימינולוגיה. מחקריו וספריו מוכרים וידועים לכל המדענים העוסקים בתחום בכל העולם. בנו גיורא נפל במלחמת יום הכיפורים ומאז הוא אימץ את שמו. פרופ' שוהם אינו רק מדען ומורה דגול במדעי החברה, הוא פילוסוף ובקי בתחומי ידע רבים, בשפות ואומנות.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד אנשי המדע וההשכלה הפועלים לרווחתם הפיזית והרוחנית של האנושות בכלל והחברה בישראל בפרט.

משואה 10 – העיתונאית איילה חסון. העיתונאית איילה חסון מייצגת בעיני את העיתונאות החוקרת, האקטיבית, המתערבת והיוזמת, יחד עם שאיפה וחתירה לשמירה על גבולות האתיקה העיתונאית. כמה מהידיעות שהביאה לציבור סייעו בעיצוב גבולותיה הנורמטיביים והערכיים של המדינה, ותרמו לביסוס שלטון החוק בישראל.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד השיח החברתי החופשי שהוא אבן יסוד לחירויות בסיסיות של האדם במדינתו. לכבוד עיתונאות מקצועית וערכית, ולכבוד כל אלו שאינני מסכים עם דעתם, שלפעמים אף מכעיסים ומקוממים אותי, אך קיומם היא ההוכחה לדמוקרטיה בישראל.

משואה 11 – הסופר מאיר שלו מסמל בעיני רבים את הישראליות המושתת על היותנו חלק מכלל האנושות וחוליה בשרשרת ההיסטורית היהודית. מאיר שלו למדן גדול של התנ"ך, של השפה העברית ושל ארץ ישראל ומשלב בכל אלו את כיבוד האדם באשר הוא אדם.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד אנשי הרוח בישראל, המציבים מראה מול פני האומה המאפשרת לכלל אזרחיה להתבונן ולהעריך את מידת צדקת דרכם, מוסריותם, נאמנותם ואנושיותם.

משואה 12 – נכדותיי המתוקות דניאל ואופיר. דניאל עוד מעט בת 6 ואופיר בת 3 וחצי, מעניקות לנו אושר שאין לו שיעור, נחת עד בלי קץ ושמחה ללא גבול.

משואה ערטילאית זו עולה לכבוד ילדנו כולם – הם עתידנו והם צור קיומנו. לכבוד קידום החינוך בארץ מהגנון וגן הילדים ועד לאוניברסיטה – לתפארת מדינת ישראל.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s