חסידי אומות העולם

אבי דוידוביץ (26.4.2017)

 

חסיד אומות העולם הוא כל מי שהציל יהודים בתקופת השואה תוך סיכון חייו. מקור השם חסיד אומות העולם הוא מהרמב"ם שפסק בין היתר כי: "כל המקבל שבע מצוות בני נח ונזהר לעשותן -הרי זה מחסידי אומות העולם…"[1]. מניין חסידי אומות העולם נכון ליום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ז-2017 הוא 26,513[2]. נראה כי הסיפור של חסידי אומות העולם מוצנע במכוון במסגרת הנצחת השואה והגבורה עד כדי כך שלמרבית הציבור הישראלי כמעט ואין מושג על קרני האור שהבליחו באפלה המוסרית הנוראה שהשתררה במהלך מלחמת העולם השנייה.

הצלת יהודי דנמרק ובולגריה – הסיפור שכמעט ואינו מסופר.

לצורך המחשת הדברים נביא שתי דוגמאות שהציבור בישראל כמעט ולא שמע עליהן: הצלת יהודי בולגריה ודנמרק. יהדות בולגריה מנתה לקראת מחצית המאה ה- 20 כ- 50,000 נפש. מרביתם התגוררו בערים הגדולות, רובם בסופיה הבירה. בתחילת שנת 1943 החלו הנאצים בהכנות המבצעיות לגרש את יהודי בולגריה למחנות ההשמדה. במהלך מזהיר שנעשה בראשות ראש הכנסייה הפרבוסלאבית-אורתודוקסית בסופיה המטרופולין סטפן[3], דימיטר פשב – סגן יו"ר הפרלמנט[4] ומלך בולגריה בוריס השלישי, אף לא יהודי אחד בולגרי נשלח למחנות המוות. לחצים שהופעלו על "הנציב לענייני היהודים" בבולגריה – שהיה אמור להוציא לפועל את התוכנית לגירוש היהודים למחנות ההשמדה – נשאו פרי והוא הסתפק בגירוש היהודים לערי שדה רחוקות מן המרכז בולגריה והם לא שולחו למחנות ההשמדה. לא זו אף זו, יהודי בולגריה היו לקהילה היהודית היחידה באירופה הנאצית שמספרה גדל בימי מלחמת העולם השנייה[5]. סיפור הצלת יהודי בולגריה כמעט ואינו מסופר בישראל. עד לנפילת הגוש הקומוניסטי בתחילת שנות ה- 90 נמנעה ישראל, על רקע המלחמה הקרה הבין גושית, מלשבח את אותן מדינות שתמכו במדינות ערב ולהוקיר תודה למי מביניהן שהציל יהודים בזמן השואה. זאת ועוד, העובדה כי ראש כנסייה היה אחד מהמובילים את ההתנגדות לחיסול יהודי בולגריה לא עלתה בקנה אחד עם הטענות המוצדקות כנגד ראשי הכנסיות באירופה על שתיקתם למצער לנוכח השואה.

קהילת היהודים בדנמרק הייתה קטנה בהרבה מזו של בולגריה והיא מנתה ערב המלחמה כ- 7,500 נפש. לקראת סתיו 1943 נודע כי הכובש הנאצי מתכוון לרכז את יהודי דנמרק ולשלח אותם להשמדה. במבצע מופלא שאורגן על-ידי המחתרת והמשטרה הדנית, בסיוע מאות אזרחים –חלקם בעלי כלי שיט, הובאו היהודים לחוף הים ומשם הועברו בחשאי לשוודיה הניטראלית. כך ניצלו כמעט כל יהודי דנמרק. על מנת לחלוק כבוד למבצע ההצלה יוצא הדופן ומתוך הבנה שהתקיים כאן מאמץ משותף, החליט יד ושם לטעת בשדרת חסידי אומות העולם עץ לכבודה של המחתרת הדנית. לא הייתה זו הענקת אות חסיד אומות העולם המוענק אך ורק ליחידים ולא לקבוצות, אך הדבר נעשה ברוח בקשתם של חברים במחתרת הדנית שביקשו מיד ושם שלא להכיר במצילים דנים בודדים כחסידי אומות העולם אלא בכל המחתרת כקבוצה. יחד עם זאת מספר דנים, שמעשי ההצלה שלהם היו יוצאי דופן, זכו באופן אישי בתואר חסידי אומות העולם. מבצע הצלת יהודי דנמרק כמעט ואינו מוכר למרבית הישראלים. הוא אינו עולה בקנה אחד עם הטיעון הנכון בחלקו הגדול כי עמים רבים באירופה שתקו ואף סייעו לצורר. הצלת יהודי דנמרק לא רק שפוגעת לכאורה בהטלת אחריות כזו או אחרת על אירופה, אלא היא גם מכרסמת בתפיסה של "עם לבד ישכון".

בשנים האחרונות מסתמנות שתי מגמות המאיימות על זיכרון השואה והגבורה: 1) גלי האנטישמיות החדשה ובעיקרם הכחשת השואה או הכחשת האחריות של מדינות שסייעו להשמדת היהודים. 2) מספרם ההולך וקטן של שורדי השואה היכולים להעיד ישירות על הזוועות. אחת הדרכים היעילות להתגבר על מגמות אלו היא הפסקת הפוליטיזציה סביב השואה וציון מעשיהם של חסידי אומות העולם – גם על-ידי שינוי שם יום הזיכרון ל"יום הזיכרון לשואה, לגבורה ולחסידי אומות העולם". הסיפור של חסידי אומות העולם אמור להיות חלק אינטגראלי מלימוד השואה בתי הספר ובמשלחות השונות לפולין, ולחלק אינטגראלי מאזכור השואה בכל הקשר וטקס. אין בכך רק צעד פרקטי לטובת זיכרון השואה והגבורה, אלא גם אמת היסטורית, חוב מוסרי וניקיון דעת.

הערות

[1] http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=7234

[2] הנתונים מאתר יד ושם: http://www.yadvashem.org/he/righteous/statistics#details.

[3] בשנת 1992 – 35 שנה אחרי מותו – הוענק לו התואר חסיד אומות העולם על-יד יד ושם.

[4] בשנת 1973 – לאחר מותו – הוענק לו התואר חסיד אומות העולם על-יד יד ושם.

[5] מיכאל בר-זוהר (2015). הרכבות יצאו ריקות – ההצלה הנועזת של יהודי בולגריה מהשמדה. תל אביב: ידיעות אחרונות, ספרי חמד.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “חסידי אומות העולם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s