סיפורה של עגלה

אבי דוידוביץ (2016)

לפני כמה שנים, כשקניתי את הטרקטורון הראשון שלי, קניתי גם עגלה – "גרור פתוח" בשפת משרד הרישוי – לצורך גרירת הטרקטורון לאתרי היציאה לטיולים. השם עגלה נשמע אולי ילדותי אבל יש לה לוחית זיהוי ורישיון רכב ("טסט" כמו מכונית), ביטוח ואפילו תו חניה מהעירייה המתיר חנייה לדיירי הרחוב. העגלה משמשת אותי לעתים גם להובלת רהיטים וחפצים שונים לבני המשפחה. לכן

גרור פתוח. צילום: אבי דוידוביץ
גרור פתוח. צילום: אבי דוידוביץ

היא כבר ממזמן הצדיקה את מחיר רכישתה והוצאות החזקתה. ופרט נוסף שקשור לעגלה ולחנייתה , אני גר בית דירות בן 8 קומות, באחת הערים הגדולות במדינה. מחלון ביתי אני יכול לצפות על העגלה החונה בדרך כלל ברחוב.

מי חושב שהוא יודע לכוון במכוניתו את הצפירה שלו שתישמע אך רק באוזניו של זה שכיוון אליו?

באחת השבתות בצהריים לפני כמה שנים, העמסתי על העגלה ציוד ורהיטים עבור בת הזקונים שלנו, שנדדה לצפון הארץ לצורך לימודיה. העגלה הייתה רתומה למכוניתי ובעזרת כמה מבני המשפחה העמסנו עליה את כל הציוד. כל זאת בחניה המשותפת של הבית. בשלב מסוים של העמסה נחסם המעבר בחניה לכמה דקות. אחד השכנים שיצא עם מכוניתו מהחניה, ונאלץ להתעכב לרגע, צפר צפירה ממושכת וארוכה. הוא כמובן צפר רק לנו, אבל בדרך פלא הצפירה שלו נשמעה בכל הבניינים הסמוכים. הוא כנראה חשב שהוא מכוון את הצפירה רק אלי, וכנראה בדיוק נמרץ. אבל כל השכנים ששמעו את הצפירה לא חשבו כך. עד שהגעתי אליו בכדי לומר לו באופן אישי מה אני חושב על התנהגותו, התפנה המעבר והוא יצא במהירות החוצה. "הרחק משכן רע" אמרו חז"ל. צדקו.

יש כאלו שחושבים שמאחר ובגלגל הרזרבי אין שימוש בדרך כלל הרי הוא הפקר

לעגלה כידוע יש שני גלגלים ייחודיים ורכישתה כוללת כמובן גם גלגל רזרבי. תתפלאו אבל לפעמים יכול לקרות נקר באחד הגלגלים. חבר אחד חטף נקר בירידות לים המלח. אחר חטף נקר בכביש 6 במקום בלי שול. שניהם נסעו עם הטרקטורון מועמס על העגלה. לא רק שזה לא נעים, זה יכול להיגמר באסון. גם אם נאמר פאנצ'ר זה ולא נקר או תקר, זה יכול להיות כאמור ממש עסק ביש. בייחוד עם הטרקטורון על העגלה וזה תופס אותך בכביש ללא שול. הגלגל הרזרבי מותקן על התקן מיוחד בצד העגלה, ומאובטח עם מנעול תלי. בוקר אחד זוגתי שתחייה הסבה את תשומת לבי כי משהו השתנה בעגלה. התבוננתי היטב מהחלון והתברר שהיא אכן צדקה. באמת משהו השתנה. הגלגל הרזרבי נגנב. מה זה אומר? זה סיפור של התרוצצות למצוא כזה גלגל, כי צמיגאים רגילים לא מחזיקים גלגלים מהסוג הזה, וכמובן פחות כמה מאות ₪ בכיס, ובינתיים עד שיגיע הגלגל, אתה לא זז עם העגלה.

יש כאלו שבטוחים שאם כלי רכב החונה כדין מפריע להם לחנות, מותר להזיז אותו בכדי לפנות לעצמם מקום לחניה

העגלה החביבה שלי חונה כאמור ברחוב, במפרץ חניה קטן שנועד לחניה לכלי רכב אחד בלבד. לאבטחתה מותקן על אחד מגלגליה סנדל עם מנעול שמקשה על הגניבה. אני כמובן מחנה את העגלה באופן כזה שנותר די מקום במפרץ לחניית מכונית פרטית בנוסף לעגלה. עניין של התחשבות, למרות שדינה של העגלה בחנייה כדינו של כל כלי רכב אחר. בוקר אחד מצאתי רכב מסחרי גדול חונה במפרץ. את העגלה נהג הרכב הרים והניח על המדרכה בכדי לפנות מקום לרכב שלו. השארתי לו מכתב ובו הבהרה שכמו שאסור לו להזיז מכונית חונה ברחוב בכדי לפנות לעצמו מקום, כך אסור לו להזיז את העגלה הזו. מה עוד שהזזת העגלה עם הסנדל עלולה לגרום לה נזק. אבל הוא רצה לחנות עם הרכב שלו. מה זו העגלה הזו שמפריעה לו?!

ויש אנשים שהם גם בני-אדם

לפני כמה ימים בני בכורי ביקש שאסייע לו להוביל שולחן וכסאות למרפסת ביתו מהחנות. ירדתי לרתום את העגלה למכוניתי ולהתכונן לנסיעה, כשאת כל הסידורים אני עורך בחנייה המשותפת, בערך באותו מקום שהיא עמדה והפריעה לשכן הצפצפן שלי שהצפר "רק לי" והקפיץ שכנים  משני בתים. שכן אחר, לא יליד הארץ, עם מבטא זר בולט, הגיע והתכוון להיכנס לחנייה שלו. אני, שהייתי עסוק בכל ההכנות ליציאה לדרך, לא שמתי לב שבעצם אני חוסם את הגישה לחנייה שלו. הוא עמד בצד והמתין – לא פצה פה ולא צפר. בשלב מסוים שמתי לב שהוא עומד בצד ומחכה שאפנה את הדרך. ניגשתי אליו עם אלף התנצלויות ואמרתי שהיה רק מסב את תשומת לבי והייתי מיד מזיז את העגלה וממשיך את עיסוקיי אחרי שהיה נכנס לחנייה שלו. הוא אמר לי שהוא לא ממהר והכול בסדר. זן נדיר.

ואולי אין זו סיפורה של העגלה. זה הסיפור של הישראלים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s