"המקור" על יאשיהו פינטו

אבי דוידוביץ (2015)

במשדר שנשא את הכותרת "גרסתו של הרב פינטו עומדת למבחן", הביאה לציבור תוכנית התחקירים "המקור" מידע חשוב על הפרשה הנוראה – מידע חשוב אך חלקי * לא ניתן להקיף את כל היריעה ברשימה אחת * ננסה לכל הפחות להאיר כמה עניינים במאפלה האיומה הזו, שהביאה למותו של קצין משטרה יקר, על לא עוול בכפו

המקור
"המקור" ערוץ 10

ביום 1.12.15 שודרה כתבת תחקיר מעניינת ומרתקת במסגרת התוכנית "המקור" בערוץ 10, על-ידי רביב דרוקר וברוך קרא, ועניינה פרק שאין לו סוף מפרשת יאשיהו פינטו.

ראשית, שלוש הערות מקדמיות. הראשונה – אינני אובייקטיבי בהתייחסותי לעניין. הצהרה על אי אובייקטיביות אינה מגלה בהכרח אי הוגנות – נהפוך הוא. השנייה – לטעמי השחיתות והמניפולציות הינן מאפיינים ברורים באישיותו של פינטו. השלישית – תת-ניצב אפרים ברכה עליו השלום, ששלח יד בנפשו המיוסרת אור ליום ראשון 5.7.15, והוא בן 55, היה איש נקי כפיים ובר לבב.

ועתה, לגופו של עניין. פינטו העניק את הראיון ערב ההכרעה בערעור על עונשו. עבריינים, בעיקר בעלי "הצווארון הלבן", הנחשבים כאישי ציבור, נוהגים בצמתים מרכזיים בהם הם מתנגשים עם רשויות האכיפה, לצאת בתעמולה כלפי חוץ וכלפי פנים. תעמולה כלפי חוץ מכוונת לכאורה לקהל הרחב, לשיפור או שימור תדמיתם. למעשה, היא ככל הנראה מכוונת במטרה להשפיע על הרשויות, על-מנת להטות אותן לטובתם. תעמולה כלפי פנים, כלפי צאן מרעיתם, היינו חסידיהם ותומכיהם – מכוונת לכאורה למטרה אחת – ללכד את השורות ולהגביר את התמיכה – ובכלל זה התמיכה החומרית.

כספי השוחד

היחסים בין פינטו ובין אפרים ז"ל כללו גם מערכת יחסים שבין מקור מודיעין ומפעיל. ככלות הכול עבריינים רבים, מסוגים שונים, היו מבאי ביתו של פינטו. דומה כי המידע קלח במסדרונות הבית כמעט כמו הכסף שזרם שם. אחת הטענות העיקריות של פינטו היא כי סכום הכסף שנתן לאפרים בספטמבר 2012 לא היה שוחד, אלא חלק מרוטינה של חברות וצדקה צרופה, שנעשתה 4 פעמים לאורך השנים. זאת ועוד, לדבריו – הוא דיווח מעת לעת על הכסף שהוא נהג לתת לאפרים ללא פחות מ- 10 אנשים, ואף ל- FBI. לא זו אף זו, לדבריו הודאתו בבית המשפט על כי בספטמבר 2012 נתן את הכסף לברכה כשוחד, תמורת מידע שקיווה לקבל מאפרים – הינה אך ורק הודאה מן השפה ולחוץ.

ברוך קרא ביקש מפינטו תשובה לתהייה המתבקשת הכיצד ילך אפרים להיפגש עימו, בעניין מסירת הכסף, כשהוא מצויד במכשירי הקלטה? הרי אפרים כחוקר מנוסה ומיומן יחשוש כי במהלך השיחה עם פינטו כי עניין מסירת הכספים בפעמים הקודמות, כפי שפינטו טוען, יכול לעלות בצורה כזו או אחרת. תשובתו של פינטו לקושיא זו נראית כתשובת מחץ. אין מזכירים לנצרך מעשי חסד וצדקה מעין אלו ואין מדברים על כך איתו, יסביר. אכן הסבר משכנע המגלה מידה רבה של חסד של אמת – והוא נתינה לנזקק מבלי לביישו, להתנשא עליו, או חלילה לשלוט בו. פינטו לא נשאל על-ידי ברוך קרא כיצד מידה נעלה זו של צדקנות לכאורה מתיישבת עם טענתו כי סיפר ל- 10 אנשים שונים, בהזדמנויות שונות, על העזרה הכספית שהוא הרעיף על אפרים לאורך השנים. האם בכך אין משום פגיעה בכוח או בפועל בנזקק ובנצרך?

הטיבו דרוקר וקרא לדווח על כי איש מחצרו של פינטו לא תמך בגרסתו זו. נהפוך הוא, עדים שפינטו עצמו היפנה את החוקרים אליהם הכחישו את דבריו מכל וכל – הם הניצב (בדימוס) אריה עמית, וסגן ראש השב"כ לשעבר דורון וייס. לא זו אף זו, טענתו של פינטו על כי אפרים הציע לעבריינים מידע תמורת כסף נותצה עד כדי גיחוך, כשאחד מאותם עבריינים אליו היפנה פינטו את החוקרים, הכחיש את דברי פינטו מכל וכל, ולמעשה נמצא מליץ יושר על אפרים. נדגיש – אלו עדים שפינטו היפנה את חוקריו אליהם ולא עדים שהחוקרים הלכו וקוששו לעצמם.

ברוך קרא ניסה לתאר את הפגישה בה הועבר הכסף מפינטו לאפרים, בספטמבר 2012, כסוג של פגישה קונספירטיבית בין נשותיהם – איילה ברכה ודבורה פינטו. פינטו מצידו, בהכחישו תיאור זה, גם סובב בכחש ואמר כי אפרים נהג להתקשר לדבורה אשתו כמה פעמים ביום. רישומי שיחות הטלפון הזימו את הטענה של פינטו ותמכו בהודעתו של אפרים.

פינטו מפזר רמזים שונים ומשונים על הסיבות שהובילו אותו כביכול להודות בדבר שלא עשה. בין היתר נטען שלא ראה את חומרי החקירה נגדו. מעניין. בראיון עצמו הפגין פינטו ידיעה דקדקנית בפרטי התיק ושליטה רבה בחומר. כך למשל הוא ידע למסור לברוך קרא בפרוטרוט את התייחסותו של אפרים, המתועדת בתיק החקירה, לעניין חשבונות הבנק שלו ושל אחיו בהם היו לו יפויי כוח. זאת ועוד, אין אדם משים עצמו רשע יצטט פינטו את הכלל התלמודי, בנסותו להסביר את המופרכות כביכול של הודאתו. על כך ייתכן וניתן לומר כי אין אדם משים עצמו רשע – אלא אם כן הוא רשע.

פרשת אשדוד

בכתבת "המקור" ניתן דגש על העניין שלכאורה החשיד את אפרים במעשה שחיתות, והוא פרשת אשדוד. פינטו ומקורביו, ובראשם חסידת הבית מיכל כהן, טענו כי אפרים מסר לפינטו מידע ערב פשיטה משטרתית באשדוד, במטרה לאפשר לחשודים להימלט מהארץ מבעוד יום. מדובר בשיבוש חקירה חמור שאכן נעשה. דרוקר וקרא ראיינו את העדה המרכזית כהן, והשמיעו כמה הקלטות מַרשימות. הרושם שיכול להיווצר מעניין זה כפי שהוצג בתוכנית, אצל הצופה בבית הוא שיש דברים בגו – מצד אחד כהן נמצאה דוברת אמת בפוליגרף, ומצד שני היועמ"ש וינשטיין ניסה למנוע את הבדיקה בעניין. בסופו של דבר ההחלטה על פתיחת הבדיקה נתיתרה כי אפרים נפל חלל. נחזור ונדגיש כי מי שצפה בתוכנית, שאינו מכיר את הפרטים ומסתמך רק על המידע החשוב שנמסר בה, יכול להגיע למסקנה המתבקשת והמוטעית כי ייתכן ואפרים אכן ביצע את מעשה הנבלה המדובר בו – שיבוש חמור של חקירה משטרתית.

דרוקר וקרא לא הביאו לידיעת הצופים מידע חשוב אחר, אשר לא רק שמנקה כל חשד מאפרים, אלא מטיל חשד כבד לכאורה על פינטו ומרעיו בגין הודעה כוזבת ובידוי ראיות. נבהיר שוב, קרוב לוודאי כי אכן נבל אחד מתוך המשטרה מסר ככל הנראה מידע לפינטו, במטרה לסכל את הפשיטה באשדוד, והיא אכן כאמור סוכלה. אך אותו נבל לא היה אפרים ברכה. נהפוך הוא. אפרים ברכה דיווח על כך 3 שנים קודם לכן, היינו 5 חודשים לפני שהיחסים בינו ובין פינטו התפוצצו בעקבות מתן השוחד בספטמבר 2012.

העיתונאי גידי וייץ, חתן פרס סוקולוב לעיתונות כתובה לשנת 2015, ועמיתתו רויטל חובל, שהייתה כתבת המשפט והפלילים של "הארץ", פרסמו ב- 10.7.15 כתבה מאלפת בעיתון על ימיו האחרונים של אפרים ברכה. בכתבה הם רשמו כי באפריל 2012 הזעיק פינטו את ברכה לפגישה בהולה שהתקיימה במושב האחורי של מכונית האאודי של פינטו בנתב"ג. חודש לפני פגישה זו עצרה המשטרה חשודים מעיריית אשדוד בחשד ללקיחת שוחד מקבלנים, אולם שני חשודים נמלטו לחו"ל וראיות הושמדו. חוקר פלוני הדליף לחשודים את דבר המעצרים המתוכננים – גילה פינטו את אוזנו של אפרים, שמיהר לדווח על-כך למפקדיו. חקירה נפתחה נגד אותו חוקר, אך התיק נגדו נגנז.

דרוקר וקרא לא הזכירו כלל וכלל בכתבת התחקיר שלהם את המידע הקריטי הזה, כאילו לא היה קיים. יתרה מכך, הם לא ציינו את הכרוניקה של פרשת אשדוד ביחס לפרשת השוחד מקיץ 2012, וביחס לעיתוי בו העידה כהן על העניין בקיץ 2015. אי הבאת המידע הזה לידיעת הציבור, על-ידי דרוקר וקרא, הינה ככל הנראה טעות קשה, או חטא גמור לאמת. גם אם נקבל את הטענה השקרית של פינטו, כי אפרים הוא זה שמסר לו את המידע על פרשת אשדוד –היינו 5 חודשים לפני נתינת הכסף, הרי נשאלה השאלה כיצד יעז אפרים לקיים פגישה מוקלטת עם פינטו, כשקיימת סכנה שעניין זה יעלה בשיחה בדרך כלשהי? לא זו אף זו, האם אפרים היה עד כדי כך אויל כי ימסור באפריל 2012 מידע הקושר את פינטו לסיכול הפשיטה באשדוד, ובכך יסתכן בהסגרתו ובהפללתו שלו עצמו – אם אכן הוא היה החפרפרת של פינטו?!

שאלה חשובה אחרת שלא נשאלה בתחקיר, היא אם אכן המידע בעניין פרשת אשדוד נמסר למח"ש רק בקיץ 2015, הרי מדוע המתין פינטו עם מסירת המידע הנפיץ הזה נגד ברכה מאוקטובר 2012, אז התפוצצה עליו פרשת השוחד לברכה, ועד סוף יוני 2015?!

בעל השכל הישר וההגון היה מבין, אם רק היה מקבל את כל המידע כאמור, כי אפרים לא היה החפרפרת בעניין הפשיטה באשדוד. על-פניו עולה כי הניסיון להפליל את אפרים בעניין זה הוא עלילת דם נוספת שנרקמה נגדו.

דובי שרצר

לטעמי, חשיבותה של כתבת התחקיר של דרוקר וקרא היא גם בעניין התנהלותו של איש המח"ש, דובי שרצר. בכתבה הובאה הקלטה משיחה בין שרצר ובין מיכל כהן, שהתקיימה כנראה באותו ערב דרמטי בו היא מסרה את הודעתה נגד אפרים, ונבדקה בפוליגרף. במאמר מוסגר נציין כי ככל הנראה היא שיתפה פעולה עם מח"ש גם בתיק ארביב, במסגרת הסדר שהעניק לה חסינות מפני הפללה בשני המקרים. הסדר כזה נכרת בדרך כלל עם עבריין שהינו צד בעבירה הנחקרת. נראה כי כהן היא בצוותא חדא עם פינטו עד כדי כך שהיא מתבטאת בדיוק כמוהו – מדברים על עצמם בגוף ראשון רבים.

בכתבת "המקור" לא נאמר מי הקליט את השיחה, אך נראה לי שהיא הקליטה את השיחה מבלי ששרצר יהיה מודע לכך. שרצר נשמע משתף אותה לא רק במהלכי החקירה, אלא גם בהוראות של הממונים עליו. משמיעת קטעי ההקלטה נדמה לרגע ששרצר וכהן הם בני זוג בצוות החקירה, ולא חוקר שתפקידו אך לקבל מידע מנחקר, שהינו ככלות הכול עבריין לכאורה המשתף פעולה עם הרשויות. שרצר נשמע כמי שמגלה חוסר לויאליות לממונים עליו, ואף לועג להם במידה מסוימת מאחורי גבם: "יש את המנהלים למעלה" – ישיח לבת זוגו מיכל כהן – "ואנחנו צריכים להכווין אותם למקום הנכון" – סוף ציטוט. שרצר כנראה הוא הנמצא במקום הלא נכון.

לא סוף דבר

פינטו – במקום לשבת בבית הסוהר כפי שנגזר עליו, מטייל בעולם ומנסה כנראה להתל גם ברשויות וגם בציבור. ואילו אפרים ברכה היקר – מי יגלה עפר מעיניו?

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s