הערמונית של פינטו

אבי דוידוביץ (2015)

העבריין יאשיהו יוסף פינטו נמצא בניו-יורק במקום להיות בבית הסוהר * הוא קיבל היתר לצאת לחו"ל לצורך טיפול רפואי שניתן לקיימו בארץ, טיפול שככל הנראה גם אינו דחוף * הוא לא חזר לארץ בניגוד להוראות מפורשות שקיבל מבית המשפט * אפשר וההתנהלות הרופסת של הרשויות בעניינו הביאוהו לתחושה שיש לו היתר לעשות כרצונו

שובה ישראל, המוסד של פינטו
שובה ישראל, המוסד של פינטו

נקדים ונאמר, אני מרכין את ראשי בפני הרשות השופטת, ואני סבור כי בדרך כלל היא ממלאת את תפקידה וייעודה כיאה וכנאה. לא זו אף זו, היא המפלט האחרון שלנו לקיום השפיות השלטונית והערכית בישראל. זו גם עמדתי כלפי הפרקליטות. עם זאת, טעויות ומשגים יכולים לקרות גם במערכות אלו – וחובתנו, האזרחים, לא רק להתריע אלא גם להשמיע את עמדתנו.

העבריין יאשיהו יוסף פינטו, המכונה רב, במקום לשבת בבית הסוהר, שוהה בניו-יורק. אפשר ואם יש דוגמא למשל העממי על מי שעומד על המקפצה העליונה ומשתין בקשת על עבר הבריכה, גם עם בעיות בערמונית, זו הדוגמא.

תזכורת קצרה.

בשנת 2012 נפתחה חקירה בעניין העברה של כ- 1.2 מיליון דולר מכספי עמותת "חזון ישעיה" לחשבון פרטי של רעייתו של פינטו. פינטו פעל כדי להשפיע על החקירה ולשבש אותה על-ידי כך שאיים על שני בעלי תפקידים בעמותה, לחזור בהם מתלונותיהם בנוגע לפעילות הכספית שלה, ואילו לאדם שלישי שילם כספים תמורת שתיקתו בחקירה. גם לתת-ניצב אפרים ברכה, עליו השלום, ששימש כקצין בכיר באגף החקירות של המשטרה, ניסה פינטו לשלם כספים בהיקף נכבד – במטרה לקבל ממנו בתמורה מידע חסוי על פרטי החקירה. אפרים ברכה דיווח על הצעת השוחד לממונים עליו, ונגד המבקש ורעייתו נפתחה חקירה. כתוצאה מן החקירה הזו נפתח מסע הכפשה שקרי נגד אפרים ברכה, במטרה לבצע בו סיכול ממוקד, שלמרבה הצער והחרפה – הצליח.

החקירה נגד פינטו הבשילה לכדי כתב אישום. מסיבות שונות ומשונות, נעשה עם פינטו הסדר טיעון לפיו לא יוגש כתב אישום נגד הרעיה, והוא עצמו יודה בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד ושיבוש מהלכי משפט. ב- 12.5.15 הורשע פינטו כאמור ונגזרו עליו: שנת מאסר בפועל, שנתיים מאסר על-תנאי, ומליון ₪ קנס כספי או שנת מאסר תמורתם.

פינטו הגיש ערעור לבית המשפט העליון על גזר הדין ובקשה לעכב את כנסתו לכלא עד להכרעה בערעור. הפרקליטות הסכימה לבקשה. המצב בו נדחית כניסתם לכלא של עבריינים המורשעים בדין – ודחיות אלו נעשו כמעט לזכות מוקנית, בעיקר לעברייני הצווארון הלבן, הוא מצב המגחך את שלטון החוק ומערכת האכיפה, ולא כאן המקום להרחיב בעניין.

ככלל אני מרכין את ראשי בפני בתי המשפט ביראת כבוד – הפעם זו מבושה

לימים הגיש פינטו בקשה לצאת לארה"ב לצורך ביצוע ניתוח דחוף בסרטן הערמונית. כפי שניתן לצפות, הוא המציא מסמכים רפואיים כי מצבו חמור, וכי מדובר בניתוח דחוף ובפרוצדורה שרק בבית חולים מסוים בניו-יורק התמחו בה לעילא ולעילא. הבקשה הגיעה לשופטת בית משפט העליון ענת ברון.

המדינה התנגדה לאשר את הבקשה וטענה בין היתר כי בפעם הקודמת שפינטו יצא לחו"ל, בתחילת 2015, מספר חודשים לפני שהורשע, הוא חזר לארץ באיחור של חודשיים ואחרי שהפרקליטות נאלצה להגיש בקשה לצו הבאה וחילוט כספי הערובה. זאת ועוד, הפרקליטות הניחה על שולחנה של השופטת חוות דעת מאת ד"ר זוהר דותן – מנהל השירות האורו-אונקולוגי בתל-השומר, בה ציין במפורש כי מידת הסיכון של המחלה של פינטו היא נמוכה, אין צורך בביצוע הניתוח – בוודאי לא בדחיפות – וכי ניתן לבצע את הניתוח בשיטה הניו יורקית בצורה טובה ומקצועית גם בישראל.

כל הטיענונים האלו וכל ההיסטוריה הפלילית של פינטו לא שכנעו את השופטת ברון, והיא התירה לו ב- 6.8.15, לצאת לחו"ל בתנאים מסוימים ובעיקרם הפקדת של מליון ₪ בנוסף לכל ערבות אחרת (ע"פ 4301/15).

דומה כי רק נאיבי, או מי שאינו מכיר את הפרשה, האמין כי פינטו יחזור במועד לארץ

לא הבינותי מדוע חוות דעתו של ד"ר זוהר דותן לא הניחה את דעתה של השופטת. הרי מדובר במומחה בעל שם המכהן בתפקיד בכיר בבית חולים, אליו נוהרים אלפי חולים מהעולם כולו בתיירות מרפא. ככלות הכול אם פקפקה השופטת בחוות דעתו של ד"ר זוהר דותן, יכלה לבקש חוות דעת נוספת ממומחה מטעם בית המשפט! לא הבינותי כיצד ניתן לאשר לעבריין שהורשע בעבירת השחיתות החמורה ביותר הקיימת בישראל, בנסיבות שטלטלו את הציבור לצאת מהארץ. לא הבינותי מדוע אדם המורשע בשיבוש מהלכי משפט – זוכה לאמון של בית המשפט ומתקבלת בקשתו לצאת מן הארץ. עם כל הכבוד הראוי אני נאלץ לומר כי השופטת טעתה. אין מדובר בטעות מינורית או טכנית. זו טעות הפוגמת באמון הציבור ברשויות לאכיפת החוק בכלל וברשות השופטת בפרט.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s